Dlouhá cesta divočinou právě začíná!

Od Sluneční záře

Život v divočině není pro medvědy žádný med. Své o tom ví Kallika i Toklo, a Lusa to brzy také zjistí. Pojďte se s nimi vydat na dlouhou pouť v prvním díle další série od Erin Hunterové.

Malá lední medvědice Kallika žije se svým bratrem a mámou na ledě v zamrzlém zálivu. Spolu loví tuleně a dovádí ve sněhu. Tání ledu však přichází každým rokem o něco dříve a letos zastihne medvědy nepřipravené a daleko od pevniny. Zvládnou to na ni všichni včas? A bude na ní dost potravy?

Toklo mezitím putuje svým rodným údolím s mámou a nemocným bratrem, Tobim. Věčně hladoví, živí se pampeliškami, rozsypaným obilím a sní o řece plné lososů. Tobi však stále není dost silný, aby náročnou cestu k řece podnikl. Ale co když už žádnou jinou potravu nenajdou a budou muset jít i tak dál? Zvládne Tobi náročnou cestu přes horu? A bude v řece dost lososů pro všechny medvědy, co k ní míří?

Lusa vyrostla v ZOO, tancuje lidem za ovoce a dovádí s ostatními baribaly. Má vše, co si jen k životu může přát, přesto však sní o tom, že jednou spatří skutečné hory a lesy, a je si jistá, že v divočině dokáže snadno přežít. Když jednoho dne do ZOO přivezou nešťastnou medvědici, slíbí jí, že najde její ztracené mládě a pomůže přežít i jemu.

Tahle knížka rozhodně není veselým čtením. Autorka se s medvíďaty vůbec nemazlí a staví jim do cesty spoustu krutých překážek. Přesto však zůstávají obdivuhodně odhodlaná přežít a dojít svého cíle. Kallika hledá ztraceného bratra, Toklo je odhodlaný natruc mámě, která ho od sebe odehnala, přežít a dokázat, že se o sebe umí postarat, a Lusa hodlá splnit slib, který dala neznámé medvědici, za každou cenu.

Je to něco jiného, než Kočičí válečníci i Zákon smečky, ale kvalita knížky nepadá. Erin i její překladatelka neuvěřitelně čtivě popisují nemilosrdný život v divočině a stránky vám jen ubíhají pod rukama. Kapitoly se pravidelně střídají z pohledu všech tří medvíďat, jejichž dějové linie se k sobě opatrně přibližují, a děj má rychlí spád, i když se v příběhu zdánlivě nic neděje. Navíc se mi moc líbí, že je každý medvěd jiný, má svůj vlastní pohled na svět a přístup k životu. Autorka se také snaží jiným a nenásilným pohledem poukázat na problémy klimatických změn a zásahů lidí do krajiny.

Každopádně je to krásná knížka se silným příběhem, plná bolesti, smutku a ztráty, ale i lásky, naděje a odhodlání. Navíc má skvělý překlad téměř bez gramatických chyb, kterými nakladatelství v poslední době tolik proslulo. Za mě rozhodně stojí za přečtení.

Je pravda, že kvůli nepůvodní obálce se knížka vzhledově moc nehodí mezi ostatní série od Erin Hunter. Vypadá mezi nimi honosněji a Kočičí válečníci se Zákonem smečky se tak jeví jen jako její chudí příbuzní. Kvůli tomu bych ji však nezatracovala. Pozlátko se z ní stejně brzy oloupe, pokud ji budete nosit v batohu. Jen koukněte, jak dopadla ta moje a to jen ležela na nočním stolku 🙂

Děkuji nakladatelství Albatros za zaslání recenzního výtisku.